Turkish Uchideshi Program

Aikido geleneğini ve ruhunu tanımak ve yaşamak isteyen ciddi Aikido öğrencileri için Nippon Kan, uchideshi (yatili ogrenci) programını önerir. Uchideshi (yatılı öğrenci) programı, öğrencilere dojoda yaşama ve antrenman yapma olanağını sağlar. Yatılı öğrenci programları 3 aylık dönemler halinde yapılmaktadır. İlgilenen öğrenciler daha fazla bilgi için Nippon Kan’a yazabilirler. ( Nippon Kan’da yatılı öğrenci programını daha derin incelemek isteyenlere Homma Sensei’ nin “Aikido Sketch Diary: 365 Days” kitabını öneririz.)

 

NİPPON KAN UCHIDESHI PROGRAMI İLE İLGİLİ “BUGÜN AİKİDO” MAKALESİNİ OKUMAK İÇİN BURAYA TIKALYIN.

Uchideshi programı ile ilgili diğer makaleler:

30/01/2006 Nippon Kan’da Uchideshi Olmak
30/01/2006 Nippon Kan’da 2 Aylık Uchideshilik

 

UCHIDESHI (YATILI ÖĞRENCİ) PROGRAMI NEDİR?

Uchideshi kelimesi Türkçe’ye “yatılı öğrenci” olarak çevrilir. Uchideshi (yatılı öğrenci) programına katılan öğrenci dojoda kalırken yalnızca antrenman yapmaz, günlük yaşamı da antremanın bir parçası haline gelir. Geleneksel olarak Japonya’da, savaş sanatlarında bu tip antrenmanları yalnızca, kendini ve zamanını ciddi antrenmana adamış öğrenciler yapmaktadırlar.

Nippon Kan’ın uchideshi (yatılı öğrenci) programı 1978 de kapılarını açtığı günden beri vardır. Nippon Kan’da, uchideshi öğrencileri genellikle gün içinde iki antrenmana katılırlar ve ek olarak uchideshi antrenmanı yaparlar. Uchideshi antremanı yalnızca mat üzerinde değildir, bununla birlikte yatılı öğrenciler günlük çeşitli işlerden dojonun bakım onarımına kadar (temizlik ve yemek yapmak dahil) dojo işlerine ve özel projelere yardımcı olurlar. Halihazırda 10 kişiye kadar kalacak yer vardır.

Gün içerisinde okula veya çalışmaya gitseniz bile uchideshi antrenmanları ve diğer dojo sorumluluklarınızı akşam süresince tamamlamanız gerekmektedir. Denver’da, Nippon Kan’dan 15 dakikalık yürüme mesafesinde Metro State Collage, the Community Collage of Denver ve Colorado Universitesi’ni içine alan Auraria Kampüs’ü bulunmaktadir.

Uchideshi, uygun koşullara sahipse Nippon Kan’ın “karşılıklı kültürel değişim programı”na katılmaya hakkazanır. Öğrenciler altı aydan bir yıla kadar Japonya’nın kuzey tarafında bir kasabada yaşarlar ki burada, üzerinden yüzlerce asır geçmiş olsa bile ilk elden geleneksel Japon kültürü ile tanıstırılırlar. Burada ayrıca geleneksel Aikido dojosunda çalışma şansına da sahiptirler.

Nippon Kan’da ki uchideshi normal öğrencilerden aynı zaman periyodu içinde ortalama 3 kat daha fazla antrenman yapar. Uchideshi genellikle Aikidosunu çok çabuk geliştirirken eş zamanlı olarak da öğrenme, öğretme ve idareci yetenekleri gelişir.

Uchideshinin zorlu yaşam tarzı, kendi başına seçmesi gereken bir yoldur. Bu hayat tarzını kabul etmek, eğitimler ile, tüm ömür boyunca faydası görülecek değerli kişisel gelişimlere öncülük eder. Nippon Kan’ın uchideshi programına tüm dünyadan 250 nin üzerinde öğrenci katılmıştır.

Nippon Kan’ın uchideshi programı ile ilgili daha fazla bilgi almak için, “Aikido Sketch Diary:Dojo 365 Days” kitabını okumanızı öneririz. Bu kitap Nippon Kan’ın kurucusu Gaku Homma Sensei tarafından yazılmıştır.

UCHIDESHI PROGRAMINA KAYIT OLMA KOŞULLARI

Uchideshi programına katılmak kendinizden veya toplumdan kaçtığınız bir yol değildir. Başarılı bir uchideshi olmak pozitif davranış gerektirir.

Bayanlar ve erkekler seçilmeye layık olmalıdır.
Başvuranlar 18 – 35 yaş arasında olmalıdırlar.
Günlük antrenman için sağlık, fiziksel kondüsyon ve yetenek gerekmektedir,
Şahsi sağlık sigortası,
Belirtilen süre içerisinde kendisini idare edecek finansal yeterlilik,
Asgari lise diplomasi (veya kendi ülkesinden denklik )gerekmektedir,
Dini ve diğer yaşam tarzı tercihler özeldir ve saklı tutulmalıdır,
Nippon Kan olarak biz, üyelerimizin farklılıklarını ve çeşitliliğini takdir eder ve değer veririz.

Sonuç olarak, bütün üyeler herhangi bir öğrenciye rahatsızlık verecek veya kızdıracak davranışda bulunmamaya özen göstermelidir.

Öğrencilerin ve düzenli gelen üyelerin güvenliği ve iyiliği ile ilgili olarak, Nippon Kan, haklılığı tartışmaksızın herhangi birinin dojoya katılımını kabul etmeyebilir.

UCHIDESHI PROGRAMI KATILIM ÜCRETİ

Her 3 aylık dönem ……….900$

Bu ücrete özel veya yarı özel oda , Nippon Kan imkanlarını kullanma, bütün eğitim ücretleri, kültürel etkinliklere katılım ve seminer ücretleri dahildir.

YEMEKLER VE KİŞİSEL HARCAMALAR

Öğlen ve akşam yemekleri Nippon Kan tarafından sağlanır. Dojodan yürüme mesafesinde market ve çamaşırhane bulunmaktadır ve mutfak (uchideshi mutfağı) imkanlarını kullanabilirsiniz. Genellikle, uchideshi dönüşümlü olarak yemek pişirme sorumluluğunu paylaşır. Çamaşırhane gibi diğer kişisel harcamalar kişisel sorumluluktur.

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ DIŞINDAKİ ÜLKELERDEN GELEN UCHIDESHILER

Nippon Kan, vize başvurusu için kefil olmaz. Uchideshi adayları Amerika Birlesik Devletleri’nde kalmayı istiyorlarsa vizelerini kendileri almalıdırlar. Nippon Kan’da kalacak bütün uchideshiler, A.B.D. göç etme talimatlarına tamamen uygun durumda olmalıdırlar.

Programınız başlamadan en az iki hafta önce 200$ tutarındaki depozitinizin (geri odemesi yapılmaz) ödenmesi gerekir. Bu depozit katılım ücretinize eklenecektir. Kalan bakiye Nippon Kan’a vardığınızda ödenecektir. Programınız bitmeden üç hafta önce gelecek dönem için yeni kayıt yaptırmalısınız. Program başladıktan sonra geri ödeme yapılmaz.

NASIL KAYIT OLUNUR….

Kişisel başvurular aynı zamanda başlamadığı için her yılki katılım sayısı farklılık göstermektedir. En iyisi programa katılmayı istediğiniz dönemden daha önce müracaat etmenizdir. Ne zaman başlamak istediğinizi birinci ve ikinci seçenekleri ile teklif ediniz.

Lütfen programa katılmak için kendinizi tanıtan bir yazı, başlama tarihi, tecrübe edilecek kalma süresi ve neden bu programa katılmak istediğinizi anlatan kısa bir açıklamayı içeren rica mektubu gonderiniz. Fotoğraf dosyaya koymak için gereklidir. Mektubunuz derhal cevaplandırılacaktır.

E-mail yoluyla başvurabilirsiniz info@nippon-kan.org veya başvurunuzu adresinizin yazılı olduğu, pul yapıştırılmış zarfla:

Uchideshi Program
Nippon Kan
1365 Osage Street
Denver, Colorado 80201 USA

adresine gönderebilirsiniz.